Nástupní kurz odborného výcviku žáků 2. ročníku oboru Požární technika probíhal v areálu naší školy ve dnech 9. až 20. června.
Cílem tohoto kurzu je získání odborných znalostí, dovedností a návyků v oblasti technických prostředků, technického výcviku a cvičebního řádu. Instruktory pro tuto činnost byli: externí lektor Antonín Maryška a naši učitelé Jan Lehocký a Jiří Šimonovský.
Výuka probíhala v dopolední části na učebně, kde náplň obsahovala převážně kapitoly ze cvičebního řádu s hlavními tématy – bojové rozvinutí družstva 1+5 a 1+3 se všemi aspekty jejich činnosti. Žáci měli trochu problémy s porozuměním některých detailů, ale při odpoledních praktických nácvicích toto zvládli. Samozřejmě přibyly i organizované nástupy, pořadová příprava a povely velitelů. Tato činnost byla procvičována celé dva týdny, jelikož si žáci velmi těžko zvykali na kázeň a organizovanost, která byla vyžadována a je běžná u uniformovaných složek HZS. Ale i tuto překážku jsme postupně překonávali.
V druhém týdnu konečně došlo na žáky velmi očekávanou část, a to procvičování tzv. na vodu. Kluci si procvičili práci s hydrantem, plnění automobilové cisterny, činnost s motorovou stříkačkou PS 12, obsluhu plovoucího čerpadla a všechny činnosti s touto technikou spojené. S těmito získanými a prověřenými dovednostmi již nic nebránilo tomu, abychom společně vyrazili do nedaleké vesnice, kde je vhodná požární nádrž, zapůjčená technika tamního sboru a navíc odborné vedení zkušeného příslušníka HZS. Brzy ráno jsme s naší cisternou a mašinou PPS 12 vyrazili. Na místě proběhlo nezbytné proškolení žáků s důrazem na bezpečnost, cíl cvičení a rozdělení sil a prostředků. Žáci se pustili do plnění jednotlivých úkolů opravdu s chutí. Na obou březích nádrže probíhaly požární útoky s vodou všech typů. Kluci byli jak vyměnění, překvapili kázní, organizací i dovednostmi, které nabyli v předešlých dnech. Proto jsme se rozhodli se souhlasem pana starosty obce a paní ředitelky udělat cvičnou evakuaci zdejší základní školy se zásahem na požár v třetím nadzemním podlaží uvedené budovy. Bylo vytvořeno družstvo evakuační a zásahové. Po vyhlášení poplachu a příjezdu na místo zásahu, proběhla řízená evakuace školy na školní zahradu a rozvinutí C proudu k místu požáru a následná likvidace. Kluci pracovali, jako kdyby skutečně hořelo, některé děti dokonce brečely, měly strach o školu, o své osobní věci. Po ukončení zásahu proběhl nástup a hodnocení.
Bylo konstatováno, že nácvik splnil očekávání a paní ředitelka poděkovala našim žákům a vyjádřila spokojenost. Žáci se tímto přiblížili skutečné hasičině a prokázali, že tento kurz jim dal nejen základy odbornosti, ale poznali, že hasič je symbol slušnosti, spolehlivosti a vzájemné pomoci. Toto bylo finále hasičského výcviku, myslím, že klukům hodně dalo a cíle byly splněny.
Jiří Šimonovský,
učitel OV